Skydd mot sand
Med integrerad damask som skyddar mot sand.
För optimalt skydd mot sand rekommenderar vi att du använder skorna tillsammans med byxorna Desert 900.
För vilken terräng rekommenderas den här skon?
Vi har tagit fram den här skon för ökenvandring i sanddynor, som t.ex. Sahara. Sulan är i själva verket mycket mjuk. Det ger väldigt bra fotrullning, som är perfekt när man ska ta sig över dyner. Men om du i stället ska vandra på hårt och stenigt underlag, som Saharas reg, rekommenderar vi i stället skor för vandring i bergstrakter.
Varför bättre andningsförmåga?
I öknen behöver man inte vattentäta skor! Ändå är de flesta skor med högt skaft vattentäta tack vare ett membran.
Utan membran andas ökenskon desto bättre.
Hur väljer jag storlek på ökenskor?
I öknen (och i varmt klimat i allmänhet) har foten en tendens att svullna. Så tveka inte att ta en storlek större än din vanliga för att få en skön vandring.
Tips for storage and maintenance
Restrictions on use
Skorna är inte vattentäta.
TESTS AND WARRANTY
Test product
Hela utvecklingsteamet har flera gånger varit ute i öknen (Sahara i Marocko, Wadi Rum i Jordanien och Adrar i Mauretanien) för att utforma de bästa produkterna för ökenvandring. Deras uppdrag: att testa, modifiera, testa igen och justera skorna för att din ökentrekking ska vara så smidig som möjligt.
Warranty
2 Years
Agree by
En panel med helt oberoende testpersoner, i sanddynerna i Sahara i södra Marocko!Testpersonerna kontaktade vi genom vår plattform för samarbete: https://cocreation.decathlon.com/.
De vandrade i 4 dagar (en resa på totalt 6 dagar) med våra skor, och gav oss ärliga synpunkter så att vi kunde förbättra skorna innan de hamnade i butik.