QUECHUA
8583323
Tröja för vandring – NH100 – Herr Blå
129 kr
Tillgänglighet i butik
Våra produktutvecklare som vandrar har tagit fram miljövänligt tillverkade NH100 tröja för vandring i öppen terräng, i skogen eller längs kusten i mildväder.
FÖRDELAR

Mjukhet
Mjuk bomull närmast huden.
Ergonomisk
Finns i storlekarna S till 4XL.
Rörelsefrihet
Bekväm passform | Stretchtyg.
Lätthet
T-shirtens vikt i storlek L: 160 g.TEKNISK INFORMATION
Varför ekobomull?
För att våra produkter ska behålla sin slitstyrka, sina egenskaper och sin mjukhet under vandringen, använder vi tillsammans med fibrer av ny bomull 30 % återvunnen bomull från industrispill eller uttjänta textilier. Tack vare metoden begränsar vi påverkan till följd av nyodling av bomull.
VARFÖR VÄLJA ÅTERVUNNEN POLYESTER?
Genom att återvinna använda plastflaskor eller textilier för att framställa vår polyester minskar vi användningen av oljebaserade resurser, samtidigt som vi bevarar materialets kvalitet och prestanda när du vandrar.
Tips for storage and maintenance





Storage tips
Vi rekommenderar att denna tröja förvaras torrt och hopvikt.
TESTS AND WARRANTY
Test product
Våra produktutvecklare arbetar fram Quechua-produkterna i Frankrike, vid foten av Mont Blanc. Vi testar produkterna på fältet tillsammans med andra vandrare, för att vara säkra på att de är bekväma och slitstarka. Skogarna i Fontainebleau, Bretagne eller på Korsika till exempel. Vi ger oss ut på så många olika stigar som möjligt och i alla väder. Det blir många samtal som är mycket värdefulla för oss. Vi behöver er feedback för att skapa våra framtida kollektioner!
Warranty
2 Years
Agree by
För att svara mot era krav testas Quechua-produkter i naturen, under förhållanden man kan råka ut för under campingen.
Våra team provar, tillsammans med en testgrupp bestående av partners, ambassadörer och kunder, ut produkterna under hela deras utvecklingsprocess och ända fram tills de börjar säljas.