Kan göras om till shorts utan att ta av sig skorna
Byxan kan göras om till shorts tack vare ett blixtlås på sidan av benen. Den undre delen av byxan sitter kvar och stoppas i en sidoficka som säkras med clips.
Det gör att barnet på ett ögonblick kan anpassa sig efter väder av alla slag och alla olika situationer man kan råka på under vandring eller annan friluftsaktivitet.
TYGETS TÅLIGHET
Testad för att hålla för nötning och slitage: vi kontrollerar exempelvis med laboratorietest att fleecen inte noppar sig. Färgbeständighetstest: Färgbeständigheten testas rigoröst för att färgerna inte ska lösas upp i kontakt med saliv. Tester av längre tids slitage: upprepade tvättar ska inte ändra materialets egenskaper, tjocklek eller utseende.
TORKTID
Det är ett tygs förmåga att torka snabbt då det har blötts ner. Torktiden testas enligt ett standardprotokoll.
Vårt miljötänk
Vi måste alla agera för att bevara den natur som vi så gärna ger oss ut och vandrar i, och på Quechua strävar vi därför efter att minska miljöpåverkan från våra produkter. Till denna byxa har vi använt vattenfri infärgning för den mörkaste färgen och en del av materialet, vilket gör att vi kan begränsa dess miljöpåverkan.
Det räcker ändå inte och det är därför vi redan arbetar för att denna metod ska kunna användas för samtliga färger och material.
VI KAN PRODUKTUTFORMNING
Vårt globala utvecklingscentrum för Quechua ligger i Passy, vid foten av Mont Blanc i Haute Savoie i Frankrike.
Placeringen gör det till en verklig mötesplats mellan våra team (designers, produktchefer, tekniker m.fl.) och de som utövar utomhussport.
En stor fördel för att ta fram dina produkter för vandring i bergstrakter, och låta dig få del av vårt kunnande.
Var tillverkas plaggen?
Plagget har utvecklats i vårt centrum vid foten av Mont Blanc i Frankrike. Därefter har det tillverkats av våra leverantörer i Bangladesh.
De är våra partner, och de sitter på en omfattande know-how vad gäller tillverkning av träningskläder. Vi samarbetar nära med alla våra leverantörer.
Detta gör att vi kan erbjuda tekniska produkter som håller hög standard.
TESTS AND WARRANTY
Test product
Vårt team har sin bas vid foten av Mont-Blanc i Haute-Savoie (Frankrike). Året runt tar vi fram snygga, enkla och tekniska produkter. Sedan testar vi dem på fältet, eftersom vi är övertygade om att det bara är genom att testa i verkliga situationer du kan råka ut för som vi ständigt kan bli bättre.
Warranty
2 Years
Agree by
För att svara mot era krav testas Quechua-produkter i bergstrakter, under förhållanden man kan råka ut för under vandring.
Vår provningstekniker Sarah och en testgrupp bestående av barn provar ut produkterna under hela utvecklingsprocessen fram tills de börjar säljas.